Vegansk raw brownie

Vegansk Raw brownie med frosting

Raw brownie med frosting

Rig smag af chokolade, valnødder og kakaofrosting. En af de rawfoodkager vi laver mest, og som passer rigtig godt at lave i større portioner til buffeter og arrangementer. Kan serveres med friske bær og is til, og den kan sagtens fryses ned og tages op af fryseren ½ time inden servering.

6-8 portioner

Rig smag af chokolade, valnødder og kakaofrosting. En af de rawfoodkager vi laver mest, og som passer rigtig godt at lave i større portioner til buffeter og arrangementer. Kan serveres med friske bær til, og den kan sagtens fryses ned og tages op af fryseren ½ time inden servering.

 

Bunden

2 dl valnødder

2 dl mandler

4 dl dadler uden sten

1.5 dl kakaopulver

½ dl ahornsirup

1 knivspids salt 

 

Kakao frosting

1.5 dl ahornsirup

½ dl smeltet jomfru kokosolie

1.5 dl kakaopulver

1 tsk. vaniljepulver

½ dl kakaonips 

 

Fremgangsmåde

Lav bunden ved at køre nødder i foodprocessoren til de er i mindre stykker.

Kom dadlerne i, og bland igen, indtil dadlerne også er i mindre stykker. 

Kom kakaopulver, ahornsirup og salt i og blend med indtil konsistensen er jævn.

Dæk en form med et stykke bagepapir, smør med et tyndt lag kokosolie og spred basen jævnt. Læg formen i fryseren, mens du blander frosting. 

Til kakao frosting, kom alle ingredienserne, undtagen kakaonips, i en skål og bland det godt. Hæld frostingen over den kolde bund og læg kagen i fryseren i min. 20-30 min. eller i køleskabet i 1.5 time. 

Denne side er beskyttet af reCaptcha, og Googles Politik om beskyttelse af persondata og Servicevilkår er gældende.